خانه روانشناسی و موفقیت لطفا تنبل نباشید!

لطفا تنبل نباشید!

5321

هیچ چیز دردآورتر از اضطراب ناشی از اهمال کاری نیست. حتماً برای شما هم پیش آمده با وجودی که ضرورت انجام کاری را می‌دانید و میل به انجامش دارید ولی با این حال انجامش را به تعویق می‌اندازید و وقت را هدر می‌دهید. گویی نیرویی مانع شروع فعالیت شما می‌شود. با خود می‌گویید: «می‌دانم که باید فلان کار را انجام دهم ولی باشد برای بعد» و کمتر روزی وجود دارد که در آن اهمال‌کاری نکنید. به تعویق انداختن کارها بلایی است که به صورت دائم یا موقت گریبان‌گیر هر شخص می‌شود.

تنبلی چیست؟

تنبلي يعني به آينده موکول کردن کارهايي که تصميم به انجام آنها در زمان مشخصي گرفته‌ايم يا فراموش کردن اهدافی که به دليل نداشتن تلاش کافي به آنها نرسيده‌ايم. تنبلي يکي از عادت‌هاي ناپسند است که افراد به خاطر لذت راحت‌طلبي به آن دچار مي‌شوند. شاید بتوان گفت کم و بیش 95 درصد مردم به این عارضه مبتلا هستند.

چند نمونه از اهمال‌کاری و تنبلی متداول

1. به تعویق انداختن نماز اول وقت

2. درس نخواندن‌ تا شب امتحان

3. اصرار به ادامه دادن روابطی که نابسامان شده مانند مجرد یا متأهل ماندن فقط به این امید که شاید اوضاع بهتر شود.

4. ادامه دادن به شغلی که امکانی برای رشد و پیشرفت ندارد.

5. بی‌توجهی به اعتیادهایی از قبیل الکل، سیگار، قرص‌های آرام‌بخش و مواد مخدر و ...

6. به تعویق انداختن رژیم غذایی و ورزش که بارها و بارها برای فردا برنامه‌ریزی می‌کنیم که فردا شروع خواهم کرد و فردا هرگز نخواهد آمد.

7. عقب انداختن کارهای خیلی دشوار یا خیلی سهل مانند مرتب کردن قفسه ها یا نظافت اتاق و ...

8. به تعویق انداختن تعمیر و سرویس وسایل خانه، ماشین و ...

9. به تعویق انداختن کارها به بهانه خستگی یا خواب.

عوارض تنبلی

1. کاهش اعتماد به نفس: وقتی هر کاری را در آخرین لحظه با نهایت استرس انجام می‌دهید یا نیمه‌کاره رها می‌کنید؛ حسی از ناتوانی و یأس وجود شما را فرا می‌گیرد. چیزی در درون شما می‌گوید که تو نتوانستی فلان کار را تمام کنی و یا تو ضعیف و ناتوانی، چون به سختی آن کار را به اتمام رساندی. بنابراین نمی‌توانی از پس کارهای سخت‌تر بربیایی و این احساس باعث تضعیف روحیه و اعتماد به نفس در شما می‌شود.

2. از بین رفتن بازدهی: هنگامی که کاری را در آخرین زمان ممکن انجام می‌دهید علاوه بر اینکه موج زیادی از استرس را تحمل کرده‌اید؛ دیگر نمی‌توانید با لذت آن وظیفه را انجام دهید و بالاجبار و به ناچار خود را مجبور به انجام کار می‌کنید و قطعاً از کیفیت و بازدهی کار به شدّت کاسته خواهد شد.

3. از بین رفتن اهداف: به تعویق انداختن کارها باعث می‌شود نتوانید اهداف خود را در زمان مقرر محقق کنید، در نتیجه باور خود را برای رسیدن به اهداف بالاتر از دست می‌دهید و نبود باور جهت تحقق اهداف، بزرگ‌ترین مانع برای رسیدن به اهداف می‌باشد.

4. از دست دادن فرصت‌ها: در زندگی همه‌ی ما فرصت‌های کوچک و بزرگی برای رشد و پیشرفت به وجود می‌آید که در صورت تعلل، به راحتی از دست می‌روند. مانند فروش رفتن اتومبیل مورد علاقه شما، اجاره رفتن مغازه ای که می خواستید اجاره کنید، اتمام مهلت استخدام یا کنکور و ...

علل تنبلی

1. نداشتن هدف: داشتن هدف به شما انرژی و انگیزه‌ی بسیار زیادی برای تلاش و فعالیت مستمر و جنگیدن با سختی‌ها و انجام کارهای سخت می‌دهد. بی‌هدفی یکی از بزرگ‌ترین علل تنبلی و اهمال‌کاریست.

2. لذت‌جویی: بعضي افراد با اين تفکرات اشتباه که حال را بايد غنيمت شمرد و از آن لذت برد به انجام کارهاي ديگر تمايلي ندارند. لذت در خوشگذرانی، رکود، عدم قبول مسئولیت و تنبلی است. مغز انسان بسیار لذت جوست و شما را به سمت تنبلی هدایت خواهد کرد مگر اینکه لذت بزرگ‌تری بیابید تا برای رسیدن به آن شما را هدایت کند.

3. کمال گرایی: افراد کمال‌گرا به دلیل اینکه دوست دارند هر کاری را به بهترین شکل ممکن و بی‌نقص انجام دهند از انجام کارهایی که فکر می‌کنند ممکن است در انجام آن ضعف‌هایی داشته باشند، سر باز می‌زنند.

4. کوچک و بزرگ‌نمایی کارها: درشت نمايي و ريزنمايي کارها هم باعث تنبلي در انجام کارها مي‌شود. بعضي افراد انجام بعضي کارها را در ذهن‌شان آن قدر بزرگ مي‌کنند که از مواجهه شدن با آن ترس دارند و گاهي هم بعضي کارها را آن قدر کم اهميت و ساده مي‌بينند که مدام زمان انجام آن را به تعویق مي‌اندازند.

5.  بیماری‌های جسمی: گاهی کم‌کاری و تنبلی ناشی از بیماری‌های جسمی از قبیل دیابت، کم‌کاری تیروئید و مخصوصاً کم‌خونی مزمن می‌باشد. بیماری‌هایی از این دست باعث تحلیل انرژی و یا ایجاد خستگی می شوند و ناخواسته  رفتارهایی توام با تنبلی ایجاد می کنند.

6. تربیت والدین: متأسفانه بعضی از پدر و مادرها با رفتارشان فرزندانشان را تنبل بار می‌آوردند. والدینی که هیچ‌گونه وظیفه و مسئولیتی را به آنها واگذار نمی‌کنند، ناخودآگاه فرزندانشان را تنبل و تن‌پرور بار می‌آورند و چنان امکانات رفاهی برایشان مهیا می‌کنند که آنها را تشویق به تنبلی می‌کنند.

7. کمبود اعتماد به نفس: کمبود اعتماد به نفس مانع از انجام فعالیت و تلاش در کارهاست و باعث کم‌تحرکی و بی‌میلی به انجام کار و فعالیت می‌شود. چرا که فرد احتمال شکست و نقص در کار را بالا می‌بیند؛ بنابراین برای تحمل نکردن ناملایمات ناشی از شکست و سرزنش دیگران، تمایلی به تلاش از خود نشان نمی‌دهد

8. ویژگی اجتماعی: متأسفانه تنبلی اجتماعی یکی از مهمترین ویژگی‌های رفتاری ناپسند ایرانیان است. معضلاتی از قبیل آمار بالای مشاهده تلویزیون به جای کتاب خوانی، تمایل زیاد به استخدام در دستگاه‌های دولتی و عدم تمایل برای کسب مهارت و تخصص و کارآفرینی، عدم تمایل به درس خواندن در مدارس و دانشگاه‌ها، عدم تمایل به انجام وظایف کارمندان در ادارات و از همه بدتر وجود تعطیلی‌های بی‌دلیل و فراوان سالانه و پدیده‌ای به نام بین التعطیلی چنان که رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش طی مصاحبه‌ای اعلام کرد هر روز تعطیلی مدارس، برای کشور ۱۲۰ میلیارد تومان ضرر به دنبال دارد. متأسفانه باید گفت بر اساس برخی آمار، شیوع تنبلی در ایران بعد از برخی از کشورهای آفریقایی و عراق بیشتر از حد رایج و مطلوب در جهان است.

9. فرار از فعالیت‌های ناخوشایند: فرار از فعالیت‌های ناخوشایند و سخت، خصلتی است که منتهی به تنبلی خواهد شد. طفره رفتن از روبه‌رو شدن با شخصی خاص یا برجسته و یا ماندن در انتظار فرصت مناسب، نمونه بارز فرار از فعالیت ناخوشایند می‌باشد.

10. جلب احساس دلسوزی، همدردی و ترحم دیگران: در کمال تاسف تمایل به جلب حس ترحم و دلسوزی دیگران گاهی موجب جذب شکست و ناکامی به صورت ناخودآگاه می‌شود.

آد‌‌م‌ها تنبل نیستند فقط هد‌ف‌های ضعیفی دارند.

"برایان تریسی"

راه‌های مقابله با تنبلی

1. تعیین هدف: شاید مهم‌ترین کاری که بتوانید در راه مقابله با تنبلی انجام دهید تعیین اهدافی باشند که به اندازه‌ی کافی انگیزه بخش باشند. اهدافی که به شما شور و انرژی فعالیت و مبارزه با سختی‌ها و مشکلات را بدهند و شما را مصمّم به تلاش بیشتر کنند.

2. ورزش: بی‌شک ورزش در راستای حذف تنبلی بسیار مؤثّر خواهد بود.ورزش به شما کمک می‌کند تا از حالت سستی و رخوت خارج شوید و روحیه‌ی جنگ‌جویی و مبارزه با مشکلات در شما به وجود بیاید.

3. حذف باید: به جاي استفاده از واژه «بايد» براي انجام کارها، سعي کنيد مزاياي ملموس و منطقي آن کار را در ذهن خود برجسته کنيد. ذهن ناخودآگاه شما، از حس تحکم و اجبار بيزار است.

4. جایزه: برای انجام هر کار کوچک و بزرگی به خودتان جایزه بدهید و حتماً به قول و پاداشی که به خود داده‌اید عمل کنید. به عنوان مثال برای انجام کارهای کوچکی چون مرتب کردن و نظافت خانه به خودتان یک فنجان قهوه داغ جایزه بدهید. با ادامه‌ی این روند، مکانیسم لذت و پاداش در هنگام انجام کارها در شما فعال می‌شود و میل به انجام کارها در درونتان به سرعت افزایش می‌یابد.

5. پرهیز از پرخوری: پرخوری شما را سنگین و کند می‌کند و میل به انجام کارها و فعالیت را در شما کم می‌کند. حکیم دانشمند بوعلی‌سینا می‌فرمایند: هر چیزی کمش داروست، به اندازه‌اش غذاست و زیادش سم است.

6. قدم اول نصف راه است: قدم اول را قاطع و محکم بردارید. بی‌شک قدم اول نیمی از راه است. کار را از هر جایی که احساس می‌کنید برایتان راحت‌تر است شروع کنید. وقتی درگیر کار شدید دیگر برایتان سخت است که آن را نیمه‌کاره رها کنید. مثل هل دادن ماشین که فقط لحظه‌ی شروع آن دشوار است و پس از  به حرکت در آمدن با فشار خیلی کمتری ماشین به حرکت خود ادامه می‌دهد.

7. تعیین محدوده‌ی زمانی: برای انجام هر کاری یک محدوده‌ی زمانی مشخص کنید و به آن متعهد باشید. با این کار از شرّ وسوسه‌های امروز و فردا کردن خلاص می‌شوید و هر چه سریع‌تر آن کار را به انجام می‌رسانید. همچنین به یاد داشته باشید زمانی که برای انجام هر کاری تعیین می کنید؛ واقع بینانه باشد و برای به اتمام رساندن کار‌ها عجله نکنید تا با طولانی شدن کار حس سرخوردگی و نومیدی در شما ایجاد نشود.

8. حذف افکار منفی: در قدم اول خود را متعهد به یک رژیم فکری کنید تا از شرّ افکار منفی خلاص شوید. هنگام شروع کار، افکاری از قبیل: نمی‌توانی، نمی‌شود، در نهایت اگر هم موفّق شوم که چه، ارزشش را ندارد که اینقدر وقت و انرژی صرف کنم و ... گریبان‌گیر شما می‌شود. با فکر کردن به عواقب و دستاوردهای مثبت کار به جای افکار منفی در خود ایجاد شوق و رغبت نمایید. در ضمن مواظب باشید که بیش از حد توان از خودتان انتظار نداشته باشید و برنامه‌ی روزانه‌تان را خیلی شلوغ نکنید. همیشه از روش آهسته و پیوسته استفاده کنید و صبورانه با پشتکار کارها را دنبال کنید.

9. کار تمام کنید: خودتان را متعهد کنید کاری را که شروع کرده‌اید حتماً به پایان برسانید. اگر خسته‌اید یا انرژی لازم را ندارید کمی استراحت کنید و دوباره ادامه دهید ولی به هیچ عنوان کار را نیمه‌کاره رها نکنید. زیرا باعث کاستن اعتماد به نفس و ایجاد حس شکست در شما می‌شود. با به پایان رساندن کار و دریافت جایزه؛ حسی از اعتماد به نفس و انرژی در شما به وجود می‌آید که باعث می‌شود کارهای بعدی را با قدرت بیشتری دنبال کنید. اگر حجم کار زیاد است آن را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید و با صبر و پشتکار به پایان برسانید.

 11.  تمرکز: هیچ وقت چندین کار را با هم شروع نکنید. وقتی تمام حواس و انرژی خود را بر روی رسیدن به هدفی خاص متمرکز کنید بازدهی شما بالاتر رفته و احتمال اشتباه در شما کاهش می‌یابد و با سرعت بیشتری به نتیجه‌ی مطلوب دست پیدا می‌کنید و این بار با کوله‌باری از حس موفّقیت، قدرت و اعتماد به نفس به سراغ هدف بعدی می‌روید.

11. به عواقب پشت گوش انداختن کارها فکر کنید: فکر کردن به عواقب تنبلی و پشت گوش انداختن کارها گرچه بار منفی دارد ولی می‌تواند ایجاد انگیزه برای شروع فعالیت در شما بکند. همه‌ی ما با قانون شب امتحان آشنا هستیم. کاری را تا لحظه‌ی آخر به تعویق می‌اندازیم و روز آخر با نهایت قدرت می‌خواهیم آن کار را به اتمام برسانیم ولی چرا؟ دلیلش این است که شب امتحان و یا به عبارتی لحظه‌ی آخر، شکست و عواقب آن در ذهنمان تجسم می‌شود و بار منفی که به دنبال دارد در ذهن ما انگیزشی را برای به اتمام رساند کار ایجاد می‌کند. بنابراین به عواقب سستی و اهمال در کارهایتان فکر کنید و انگیزش ایجاد کنید. برای هر «حسش نیست» باید منتظر یک «ای بابا چرا این طوری شد» در آینده باشید.

12. شخصیت اجتماعی: اجازه ندهید تا دیگران شما را انسان تنبل و تن‌پروری بشناسند و شما را سرزنش کنند. سعی کنید دیگران شما را انسانی پرکار و فعال بدانند. ایجاد چنین شخصیتی در روابط اجتماعی باعث می‌شود که کمتر دچار تنبلی شوید، چرا که برای حفظ این تصویری که از خود  در ذهن دیگران ساخته اید تلاش می‌کنید و فعالیت بیشتری خواهید داشت.

تمرین عملی:

دفترچه یا تلفن همراه خود را آماده کنید برای هر هفته لیستی از کارهای کوچک و بزرگی را که در این هفته می‌خواهید انجام دهید را یادداشت کنید و برای هر کدام یک زمان مشخص تعیین کنید. در هر لحظه از روز که کاری به ذهنتان می‌رسد بلافاصله اقدام به یادداشت آن کار کنید تا فراموش نکنید. چنانچه انجام کاری نیاز به صرف زمانی بیشتر از یک هفته را دارد؛ با درصد، میزان پیشرفت در آن کار را مشخص کنید. برای مثال تا پایان این هفته 25 درصد از نوشتن مقاله و یا تحقیق درسی را انجام می‌دهم.

برگرفته از کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید نوشته: مهندس امیر بهادر بهاری

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا متن کمتر از 1000 حرف را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
آدرس ایمیل اشتباهی وارد کرده‌اید!
لطفا آدرس ایمیل خود را در اینجا وارد کنید

قاب مهربانی چیست؟

قاب مهربانی، وب سایت و اپلیکیشنی است که افراد می توانند با درج آگهی و قرار دادن تصویر از وسایل و لوازم بی استفاده خود در آن، لوازم مورد نظر خود... ‌

اوتیسم چیست؟

اوتیسم مجموعه ای از اختلالات عصبی- رفتاری است که بر تعاملات اجتماعی، رشد کلامی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد و آنها را تکراری و سخت می کند،... ‌

اپلیکیشن های موبایل قاب مهربانی!

قاب مهربانی، برای سهولت استفاده کاربران از امکانات سایت در هر شرایط زمانی و مکانی و با استفاده از هر ابزار ارتباطی دیجیتال، امکان دسترسی به... ‌