feature
خانه سلامت تالاسمی در کودکان

تالاسمی در کودکان

5837

تالاسمی چیست؟

تالاسمی نوعی کم خونی ارثی و ژنتیکی است که به خاطر مشکل در شکل گیری زنجیره های پروتئینی هموگلوبین (ماده اصلی داخل سلولهای قرمز خون) ایجاد می شود.

در کل دو نوع تالاسمی وجود دارد:

  1. تالاسمی ماژور اختلال خطرناکی است که‌در صورت عدم درمان موجب کندی رشد و تغییر شکل جمجمه می شود.
  2. تالاسمی مینور معمولا هیچگونه علائمی را سبب نمی شود.

علت تالاسمی چیست؟

کودکی که ژن معیوب را از هر دو والدین خود به‌ ارث ببرد، به تالاسمی ماژور مبتلا میشود و سلول های قرمز خون کوچک و ظریف می شوند و به‌آسانی در‌هم می شکنند، که منجر به‌ کم خونی شدید می شود.

اگر ژن معیوب فقط از یکی از والدین به ارث برسد ، نتیجه ی آن تالاسمی مینور خواهد بود و سلول های قرمز نیز اندکی کوچک تر از حالت عادی خواهند بود.

علائم تالاسمی را بدانید:

علائم تالاسمی در کودکان، از نوازادی دیده میشود و کاملا مشابه کم خونی عادی است.

1. رنگ پریدگی پوست

2. خستگی مزمن

3. تنگی نفس

اگر کودک شما علائم کم خونی را دارد، لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان تالاسمی چیست؟

تالاسمی مینور نیازی به درمان ندارد و با خوردن مواد مغذی میتوان این کم خونی را جبران کرد.

درمان تالاسمی ماژور نیز بدین صورت است که از چند ماهگی به نوزاد ماهیانه خون تزریق میشود. این تزریق خون مداوم قلب و کبد و سایر اعضای داخلی را مملوء از آهن میکند و موجب آسیب این اعضا میشود. البته این مشکل را میتوان با تزریق منظم "دسفریوکسامین" رفع کرد.

چگونه میتوان از تالاسمی پیشگیری کرد؟

اگر مشکوک به ابتلا به تالاسمی (ماژور یا مینور) هستید و قصد دارید فرزندی داشته باشید، لازم است به مراکز تخصصی مراجعه کرده و آزمایش دهید. مشاوره ژنتیکی داشته باشید تا از داشتن کودک مبتلا به تالاسمی جلوگیری کنید.

عوارض تالاسمی ماژور

انباشتگی آهن اغلب موجب صدمه به‌ غدد درون ریز شده و باعث اختلال کار هیپوفیز، هیپوگنادیسم، دیابت، کم کاری تیروئید و پاراتیروئید میشود. یکی از شایع ترین عوارض دیده شده ‌در‌ بیماران مبتلا به تالاسمی کم کاری تیروئید می باشد.

آینده ی کودکان مبتلا به تالاسمی

کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور در صورتی که تزریق خون و دسفریوکسامین به‌ طور منظم به‌آنها انجام شود، چشم انداز خوبی برای رشد و تکامل عادی دارند و بسیاری از آنها تا میانسالی ادامه حیات می دهند.

 

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا متن کمتر از 1000 حرف را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
آدرس ایمیل اشتباهی وارد کرده‌اید!
لطفا آدرس ایمیل خود را در اینجا وارد کنید

مراسم رونمایی از کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید 4

مراسم رونمایی از کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید، شهریورماه 96  با حضور جمعی از اساتید برجسته، هنرمندان، ورزشکاران و اهالی فرهنگ... ‌

چگونه احساسات خود را بروز دهیم؟

یک از مشکلات بزرگی که ممکن است در هر فردی وجود داشته باشد، عدم توانایی در بروز احساسات دورنی خود به شکل سالم و در موقعیت های مناسب است. چگونگی... ‌

معرفی فصل 8 کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید

فصل هشتم: ورزش توی این فصل از کتاب "لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید" علاوه بر اینکه با فوائد جسمی و روحی ورزش آشنا شدید می تونید با یادگیری... ‌