آخرین مطالب بلاگ قاب بازار در موضوع وسیله نقلیه

۹ نشانه برای تصادفی بودن یک خودروی دست دوم!
وسیله نقلیه

۹ نشانه برای تصادفی بودن یک خودروی دست دوم!

توسط امیربهادر بهاری در 1 شهريور 1397

در خرید خودروی کارکرده نکات زیادی هست که باید به آن ها توجه کرد که معمولا تنها با دور زدن با ماشین و یا نگاه کردن به ظاهر آن قابل تشخیص نیست،برای همین در صورت عدم دسترسی به متخصص خودرو حتما با دانش حاصل از این مقاله قادر واهید بود تا حد زیادی مشکلات اساسی خودرو را متوجه شوید.

اگر می خواهید از تصادفی نبودن یک خودرو مطمئن شوید به این نکات توجه کنید:

1. رنگ شدگی در جاهای غیر معمول

اگر با دقت عمل کنید متوجه اشتباهات ریزی که صاحبان خودروهای چپی یا دارای مشکل جدی  برای پنهان کردن رنگ شدگی خودرو خود می کنند خواهید شد. کافیست دنبال رنگ تازه ای که از نظر درخشش یا بافت با سایر نقاط متفاوت است باشید.اطراف گلگیر و کاپوت و لولاهای درب معمولا محل هایی است که در رنگ کردن آن دقت کمتری به خرج داده می شود.

2. هم‌تراز نبودن برخي قسمت‌ها

پنل درب‌ها، سپرها، درب‌ صندوق عقب و گلگيرهاي خودرو هميشه بايد با ساير قسمت‌هاي خودرو در يک امتداد بوده و نبايد فاصله‌اي بين قسمت‌هاي مختلف وجود داشته باشد. اگر ديديد که يک قسمت از خودرو با بقيه قسمت‌ها همخواني ندارد با دقت آن را بررسي کنيد. اگر هر چيزي به آن قسمت متصل شده، حتي در صورت مطابق بودن رنگ‌ها، باز هم ممکن است نشانه‌اي از تصادفي بودن خودرو و تعويض يا تعمير آن قسمت وجود دارد.

3. استفاده از موادي براي پوشش آسيب بدنه خودرو

معمولا برای از بین بردن اثر خش های بزرگ که با پولیش از بین نمی روند مواد دیگری استفاده می شود که اثر این مواد را می توان در زیر درب کاپوت و زیر گلگیرها مشاهده کرد.بنابراین بدنه را به دقت بررسی و نقاط مشکوک را لمس کنید تا از ضربه نخورده بودن بدنه اطمینان حاصل کنید.

4. وارد شدن فشار به شاسي خودرو

بزرگترین آسیب ممکن به خودرو مصالحه شاسی خودرو است که حاصل تلاش متخصصان خودرو برای حل مشکل جدی خودرو از طریق فشار شاسی به شکلی است که به حالت اولیه برگردد، است. مشکلات جدی اسکلت ماشین با به زور جا انداختن شاسی حل نمی شود. برای تشخیص این حالت حواستان به برجستگي‌هاي غيرمعمول،‌ قسمت‌هاي خم شده خودرو، قوس‌هاي اطراف گلگير، قسمت عقب شاسي خودرو و تمامي قسمت‌هايي که به راحتي آسيب مي‌بينند باشد.

5. وجود پوشش تازه در زير خودرو

یکی از مهمترین مراحل در تعمیر خودروی تصادفی ایجاد پوشش رزینی در زیر خودرو است که از آلودگی و خاک و زنگ زدگی خودرو جلوگیری می کند. بنابراین در صورت مشاهده ناحیه اسپری زده شده در زیر خودرو می توان فهمید که آن ناحیه به تازگی تعویض شده است. درباره این تعویض و علت آن حتما از فروشنده سوال کنید.

6. وجود ترک در شيشه جلوي خودرو

ترک در شیشه جلو، به ویژه ترک های عنکبوتی نشانه تصادفی بودن خودرو است.

7. شل بودن يا عدم وجود پيچ در بعضي از قسمت‌ها

شل بودن پيچ‌ها، خصوصا در قسمت گلگيرها نشانه ای از قرارگیری خودرو در شرایط بد و احتمالا تصادفی بودن آن است و ممکن است کساني که دوباره خودرو را سرهم مي‌کردند،‌ بستن چند پيچ را فراموش کرده باشند. برای بررسی ایم مورد باید به زير گلگيرها در قسمت بالاي چر‌خ‌ها و هرجايي در زير کاپوت،‌ چفت درب‌ها توجه کرد زیرا  درب‌ها و گلگيرها معمولا به شاسي پيچ مي‌شوند.

8. پیچ های فرسوده

اگر در بازدید از خودرو متوجه پیچ های آسیب دیده شدید بهتر است سایر نقاط خودرو راهم با دقت بررسی کنید. وجود پیچ های زنگ زده، آسیب دیده و خورده شده می تواند نشانه تصادفی بودن خودرو باشد.

9. تعويضي بودن چراغ‌‌هاي جلو

اگر متوجه شدید که یکی از چراغ های خودرو جدیدتر به نظر می رسد و دیگری تار و زرد است باید بدانید که تعویض چراغ به دلیل تصادف رخ داده است. بهتر است کاپوت را بالا زده و از عدم وجود آسیب دیدگی های احتمالی اتصالات چراغ اطمینان حاصل کنید.البته ممکن است تعویض چراغ به دلیل وجود ترک در قاب چراغ باشد، پس بهتر است علت تعویض را جویا شوید.

ادامه مطلب
روکش صندلی، چرمی یا پارچه ای؟
وسیله نقلیه

روکش صندلی، چرمی یا پارچه ای؟

توسط امیربهادر بهاری در 24 مرداد 1397

معمولا همه افراد بعد از خرید یک ماشین شروع به تغییرات جزئی یا کلی در ظاهر آن می کنند تا آن را مطابق سلیقه خود زیبا کنند و به نوعی شخصی سازی کنند. مهمترین تغییر ظاهری که صاحبان خودرو معمولا در اولویت خود قرار می دهند تغییر در روکش صندلی های اتومبیل است. انتخاب های زیادی در این زمینه برای افراد وجود دارد اما معمولا چالش بزرگ انتخاب روکش صندلی، انتخاب بین روکش چرم و روکش پارچه ای است. در این مقاله به بررسی ویژگی های این دو می پردازیم تا در انتخاب گزینه مناسب به شما کمک کنیم.

روکش پارچه ای

تنوع بسیار زیاد در طرح و رنگ بندی روکش های پارچه ای، می تواند یکی از مهمترین دلایل انتخاب این جنس برای تزیین خودرو باشد چراکه برای هر سبک و سلیقه ای می توان آن را فراهم کرد. جنس مقاوم این دسته از روکش های صندلی و عدم تعریق آنها این روکش ها را به انتخاب بسیار مناسبی برای کاربران خوردو بدل کرده است.

روکش چرم

 روکش های چرمی انتخاب مناسبی برای افرادیست که می خواهند خودروی آنها به معنای واقعی لوکس باشد. شستشوی آسان این روکش ها و وجود اسپری پاک کننده مخصوص  مزیت قابل توجهی برای روکش های چرم محسوب می شود. البته باید به این مسئله توجه کرد که در صورت بی توجهی به تمیز کردن روکش های چرم لکه های بوجود آمده بر روی آنها در طول زمان تثبیت می شود.

در کل اگر بخواهیم روکش های صندلی پارچه ای را در مقایسه با روکش های چرمی قرار دهیم باید گفت که روکش های چرمی در تابستان تعریق می کنند و در زمستان بسیار سرد می شوند. روکش های چرم ظاهر اسپرت و جذاب تری نسبت به نوع پارچه ای دارند و انتخاب خوبی برای کسانی هستند که در خودرو خوردنی و آشامیدنی مصرف می کنند و یا فرزند خردسال دارند.

ادامه مطلب
هر آنچه باید از دزدگیر بدانید!
وسیله نقلیه

هر آنچه باید از دزدگیر بدانید!

توسط امیربهادر بهاری در 24 تير 1397

ایمنی خودرو شامل دو مبحث ایمنی سرنشینان و ایمنی خودرو در برابر سرقت است. جدای از مبحث پیچیده ایمنی سرنشینان، ایمنی خودرو در برابر سرقت تمهیدات ویژه ای را می طلبد که با توجه به اهمیتی که برای خودرو خود قائل هستید نیازمند صرف هزینه است.مرسوم ترین تمهیدی که برای حفاظت از خوردو در برابر سارقین به کار می رود دزدگیر است. شما می توانید با داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع دزدگیر، مناسب ترین نوع آن را انتخاب کرده و با نصب آن بر روی خودروی خود از آن در برابر سارقین حفاظت کنید. دزدگیرهای موجود در بازار به دو دسته کلی دزدگیرهای ساده و دزدگیرهای تصویری تقسیم می شوند.

دزدگيرهاي ساده

دزدگیرهای ساده دارای امکاناتی مانند باز و بسته کردن قفل خودرو از راه دور، آژیر زدن هنگام باز شدن درب خودرو و یا ضربه به بدنه و باز کردن درب صندوق را دارند. در برخی دزدگیرهای ساده امکان استارت از راه دور نیز وجود دارد برخورداری از این امکان نیازمند صرف هزینه بیشتر است. همچنین برخی از دزدگیرهای ساده دارای رهیاب هستند و با استفاده از یک سیم کارت می توان خودرو را رهیابی کرده و حتی یونیت دزدگیر را کنترل کرد.

دزدگيرهاي تصويري

دزدگیرهای تصویری نسل جدیدی از دزدگیرها هستند که مجهز به مانیتور تک رنگ و گاها رنگی هستند و وضعیت باز شدن درب ها و قفل و وارد شدن ضربه به خودرو را نمایش می دهند. این دزدگیرها علاوه بر امکانات فوق ذکر دارای استارتر روی سوئیچ هستند. ریموت تصویری این دزدگیرها علاوه بر نمایش هشدارها دارای آلارم داخلی و هشدار ویبره هستند . نمونه پیشرفته این دزدگیرها دارای سیستم کیلس است و با داشتن آن دیگر نیازی به سوئیچ نیست و تنها  با داشتن ریموت می توانید استارت زده و حرکت کنید.

نصب انواع دزدگیرها

نصب دزدگیر ماشین خود را از هر نوع که باشد به تکنسین ماهری بسپارید که با سیستم سیم کشی خودرو آشنایی کامل داشته باشد.

بهترین برندهای موجود

برند های مجیکار، ایزیکار، سیلورن، چیتا در بیم مصرف کنندگان ایرانی از میزان محبوبیت چشمگیری برخوردار است.

ادامه مطلب
چگونه موتورسيکلت دست دوم سالم و بدون مشکل بخريم؟
وسیله نقلیه

چگونه موتورسيکلت دست دوم سالم و بدون مشکل بخريم؟

توسط امیربهادر بهاری در 9 ارديبهشت 1397

خرید موتور سیکلت دست دوم، می تواند خطرات راندن موتور را به مراتب چند برابر کند؛ چراکه این موتور سیکلت ها به نسبت موتور سیکلت نو ممکن است دارای نقص هایی در موتور، لاستیک و بدنه باشند و رانندگی با آنها خطرناک باشد.

وجود ضمانت نامه در موتورهای صفر باعث می شود از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید و این مشکلی است که در موتور سیکلت دست دوم به آن بر می خورید. برای کمک به شما در خرید موتور سیکلت دست دوم بدون نقص در این مقاله نکاتی بیان شده است. با ما همراه باشید:

1. خرید یک موتور سیکلت تنها به دلیل مناسب بودن قیمت آن بزرگترین اشتباهی است که می توان در خرید انجام داد. برای خرید موتور باید به هدف خود از راندن آگاه باشید و صرفا به قیمت آن توجه نکنید.

2. خرید از فروشندگان شخصی معمولا به صرفه تر از خرید از فروشگاه هاست اما باید به این نکته توجه کرد که فروشندگان شخصی نمی توانند ضمانت خاصی در مورد سلامت موتور به شما ارائه بدهند و پرداخت تمامی هزینه ها به عهده شماست.

3. قیمت گذاری بر روی موتورهای مختلف متفاوت است بنا براین برای خرید موتور باید در مورد قیمت ها تحقیق کنید و مناسبترین قیمت را انتخاب کنید. خرید از فروشندگان شخصی به صرفه تر از دلالان است اما باید توجه داشت که در صورت خرید از فروشندگان شخصی ضمانت نامه برای سلامت موتور نخواهید داشت.

4. حتما قبل از خرید با موتور بصورت آزمایشی برانید و تمام دنده ها را چک کنید. سرعت موتورو قابلیت مانور آن در مکان های تنگ را تنها با سوار شدن بر آن می توان ارزیابی کرد.

5. سعی کنید قبل از خرید موتور، آن را به یک متخصص نشان دهید تا از سلامت شلنگ ها، تایرها و لنت ترمز اطمینان حاصل کنید.

6. حتما قبل از معامله موتور سیکلت با مراجعه به سامانه استعلام پلیس راهور از میزان خلافی اطلاع حاصل کنید.

7. حتما قرار داد رسمی که نشانگر کلیه مبالغ پرداختی شماست را از فروشنده تحویل بگیرید تا در ثبت پرونده و پروسه های اداری به مشکل بر نخورید.

8. حتما شناسه موتور سیکلت را در تمامی اوراق بررسی کنید و از یکسان بودن VIN در تمامی اوراق اطمینان حاصل کنید.

9. قیمت موتور سیکلت بدون سوابق بیمه همتراز با قیمت موتورهای با سابقه بیمه نیست بنابراین لازم است هنگام معامله مبلغی را به عنوان حق بیمه کم کنید.

10. از تغییرات اعمال شده بر روی موتور سیکلت و تاثیر آنها بر روی عملکرد آن در هنگام خرید اطمینان حاصل کنید چراکه برخی تغییرات سلیقه ای مانند تغییر در اگزوز و غیره می تواند در عملکرد موتور موثر باشد.

 

ادامه مطلب
مراحل حقوقی در خرید و فروش خودرو
وسیله نقلیه

مراحل حقوقی در خرید و فروش خودرو

توسط امیربهادر بهاری در 24 بهمن 1396

آشنایی با فرآیند هایی که در خرید و فروش خودرو و تنظیم و ثبت سند صورت می گیرد و همچنین مدارک مورد نیاز در معامله از جمله اطلاعاتی هستند که به تسریع معاملات کمک می کنند. از این رو در مقاله زیر مطالبی در این زمینه به شما ارائه می دهیم تا با آگاهی بیشتر از قوانین  به معاملات خودرو بپردازید. با ما همراه باشید:

تنظيم قرارداد (مبايعه‌ نامه)

نوشتن قرارداد اولین مرحله در معامله ماشین است. نکات ثبت شده در قرارداد طرفین را موظف می کند تا نسبت به موارد توافق شده متعهد باشند. کلیه ویژگی های خودرو با جزئیات، نحوه پرداخت از سوی خریدار، زمان و نحوه تعویض پلاک، پرداخت جرایم و عوارض و دریافت گواهی تایید عدم خلافی از جمله نکات درج شده در قرارداد است. پیش از حضور در دفتر اسناد رسمی بهتر است با حضور در مرکز تعویض پلاک پلاک سابق را فک و اقدام به دریافت پلاک جدید کرد. مدارک مورد نیاز در این مراکز عبارتند از:

- مدارک شناسائي فروشنده و خريدار

- برگ سبز خودرو

- بنچاق به نام فروشنده (بنچاق قطعي منقول) و برگ کمپاني

- معاينه فني

- ارائه مدارک مربوط به احراز آدرس و محل سکونت خريدار (نظير سند منزل يا اجاره نامه با کد رهگيري و قبوض برق و تلفن)

توجه :

- اگر یکی از طرفین یا هردو نتوانستند برای تعویض پلاک حضور یابند می توانند وکالت نامه محضری جهت تعویض پلاک تهیه کنند.

دفاتر اسناد رسمي‌

پس از تعویض پلاک طبق قانون، پس از تعويض پلاک خودرو طرفين معامله بايد با حضور در دفاتر اسناد رسمي نسبت به تنظيم سند قطعي خودرو اقدام نمايند. مدارک مورد نياز جهت تنظيم سند عبارتند از :

- برگ سبز جديد (شناسنامه خودرو)و تائيديه نقل و انتقال خودرو (صادره در مراکز تعويض پلاک)

- بنچاق قبلي و يا برگ کمپاني (به نام فروشنده)

- اصل مدارک شناسائي فروشنده و خريدار

- بيمه نامه شخص ثالث و کارت سوخت

- برگ مفاصا حساب پرداختي عوارض سالانه شهرداري (تا پايان سال قبل، براي سواري‌ها و وانت‌هاي دوکابين)

نکات حقوقي: توجه کنيد که دفاتر اسناد رسمي تکليفي در زمينه استعلام ماليات مشاغل و عدم خلافي خودرو ندارند. بنابراين فروشنده بايد پيش از مراجعه به دفتر اسناد نسبت به دريافت اين موارد و ارائه آنها به خريدار اقدام نمايد.

هزينه‌هاي تنظيم سند خودرو با توجه به نوع خودر متغير مي‌باشد اما بر اساس يک جدول مالياتي در سراسر کشور يکسان است. بر اساس عرف موجود در کشور پرداخت سهم دولت به عهده فروشنده و پرداخت حق دفترخانه بر عهده دو طرف معامله است مگر اينکه فروشنده و خريدار توافقي غيراز اين داشته باشند.

ادامه مطلب
فهرست
دانلود مولتی اپلیکیشن قاب
feature