آخرین مطالب بلاگ قاب موفقیت در موضوع سلامت

مطالب ویژه

مطالب پرطرفدار

آخرین دیدگاه ها

همه چیز درباره ویروس کرونا
سلامت

همه چیز درباره ویروس کرونا

توسط امیربهادر بهاری در 4 اسفند 1398

در اوایل سال 2020 ، به دلیل سرعت بی سابقه انتقال نوع جدید از ویروس کرونا، توجه جامعه جهانی به سمت این موضوع جلب شد. ویروسی که منبع آن یک بازار بزرگ مواد غذایی در ووهان  چین شناخته می شود و به سرعت وارد دیگر کشورها شده است.

به گزارش خبرداغ به نقل از هلث لاین، در دسامبر سال 2019 این ویروس به کشورهایی مانند ایالات متحده و فیلیپین وارد و رسماً با نام COVID-19 نامگذاری شده است.

اما به رغم وحشت جهانی در اخبار مربوط به این ویروس ، بعید به نظر می رسد COVID-19 بتواند به راحتی شما را قربانی خود کند البته مشروط بر آن که نکات بهداشتی را به درستی رعایت کنید. نخستین پرسش درباره این ویروس این است که علائم چیست؟

پزشکان هر روز چیزهای جدیدی درباره این ویروس می آموزند. تاکنون می دانیم که COVID-19 ممکن است در ابتدا علائمی ایجاد نکند.شما ممکن است ویروس را به مدت 2 روز یا حداکثر 2 هفته از منبع اولیه قبل از بروز علائم حاد حمل کنید.

برخی از علائم شایع که به طور خاص با ویروس کرونا 2019 مرتبط بوده اند عبارتند از:

_احساس تنگی نفس

_سرفه ای که به مرور زمان شدیدتر می شود

_تب کم درجه که به تدریج دما افزایش می یابد

درواقع علائم COVID-19 شبیه به ویروس آنفولانزا (آنفولانزا) است. تا کنون ویروس آنفولانزا بسیار شایع تر و کشنده تر از کورو ویروس 2019 است. حداقل 6.8 درصد افرادی که آنفولانزا را در طول فصل آنفولانزای 2019-2020 در ایالات متحده تجربه کرده اند، درگذشته اند. این رقم برای ویروس کرونا 2 درصد است.

در اینجا برخی از علائم شایع عفونت ناشی از آنفولانزا آورده شده است:

_سرفه کردن

_آبریزش یا بینی چرکی

_عطسه

_گلو درد

_تب

_سردرد

_خستگی

_لرز

_درد بدن

چه عواملی باعث بیماری کرونا می شوند؟

کرونور ویروس ها زونا هستند. این بدان معنی است که آنها ابتدا در حیوانات (قبل از انسان) بروز می کنند. برای انتقال ویروس از حیوان به انسان ، فرد باید با حیواناتی که حامل عفونت هستند تماس نزدیک برقرار کند. هنگامی که ویروس در افراد ایجاد می شود ، کورو ویروس ها می توانند از طریق قطرات تنفسی از فرد به فرد دیگر منتقل شوند. این یک نام فنی برای مواد مرطوبی است که هنگام سرفه یا عطسه در هوا حرکت می کند.

 

ماده ویروسی در این قطرات آویزان شده است و می توان آن را در مجاری تنفسی (ریه های شما) تنفس کرد ، جایی که ویروس می تواند منجر به عفونت شود. coronavirus 2019 به طور قطعی با یک حیوان خاص در ارتباط نبوده است. اما محققان معتقدند كه احتمالاً ویروس از خفاش ها به حیوان دیگر و سپس به انسان منتقل شده است. این انتقال احتمالاً در بازار غذای آزاد ووهان چین رخ داده است

چه کسی در معرض خطر بیشتری قرار دارد؟

اگر با شخصی که آن را حمل می کند ، در معرض ارتباط باشید ، به ویژه اگر در هنگام سرفه یا عطسه در معرض بزاق آنها قرار گرفته اید یا در نزدیکی آنها بوده اید.شستن دست ها و ضد عفونی کننده سطوح می تواند به کاهش خطر ابتلا به این ویروس یا سایر ویروس ها کمک کند.به نظر می رسد مردان مسن به شکلی ویژه مستعد ابتلا به ویروس هستند. در گزارشی که توسط سازمان  بهداشت جهانی منتشر شده است ، مشخص شده است که میانگین سنی افرادی که تست مثبت برای این کورونا ویروس داشتند حدود 45 سال بود و بیش از دو سوم این افراد مرد بودند.

كروناویروسها چگونه تشخیص داده می شوند؟

coronavirus 2019 می تواند مشابه سایر عفونت های ویروسی تشخیص داده شود: با استفاده از نمونه خون، مدفوع، بزاق یا بافتهای بدن. در ایالات متحده ، در حال حاضر فقط CDCTrusted Source توانایی تشخیص عفونت COVID-19 را دارد.اگر فکر می کنید عفونت کروناویروس دارید ، فوراً با پزشک خود صحبت کنید ، به خصوص اگر در 14 روز گذشته به چین سفر کرده باشید. پزشک شما با مسئولان بهداشت عمومی محلی صحبت خواهد کرد تا در مورد نیاز به آزمایش ویروس راهنمایی کند.

یک تکنسین آزمایشگاه یا نمونه ای از خون شما را با سوزن بیرون می کشد یا از یک نمونه گیر پنبه ای استفاده می کند تا یک نمونه کوچک بزاق یا ترشحات تنفسی را از بینی شما یا قسمت پشت گلو  بگیرد. سپس نمونه برای تأیید وجود ماده ویروسی یا آنتی بادی هایی که به ویروس پاسخ می دهند به یک مرکز آزمایشگاه ارسال می شود.

چه درمانی وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ درمانی به طور خاص برای کرونای 2019 وجود ندارد. اگرچه در حال حاضر معالجه های آزمایشی و واکسن در حال بررسی است. ویروس های دیگر مانند SARS و MERS واکسن و درمان دارند. برخی از درمان های این ویروس های مشابه عبارتند از:

_داروهای ضد ویروسی یا ویروسی

_پشتیبانی تنفس مانند تهویه مکانیکی

_استروئیدها برای کاهش تورم ریه

_تزریق پلاسمای خون

عوارض احتمالی COVID-19 چیست؟

جدی ترین عارضه COVID-19 نوعی ذات الریه است که به آن پنومونی آلوده شده با کورون ویروس 2019 (NCIP) گفته می شود. نتایج حاصل از یک مطالعه 2020 از 138 نفر بستری در بیمارستان های ووهان ، چین با NCIP نشان داد که 26 درصد از افراد بستری دارای موارد شدید بوده و نیاز به معالجه در بخش مراقبت های ویژه (ICU) دارند.حدود 4.3 درصد از این افراد که در بخش مراقبت های ویژه بستری شده اند در اثر این نوع پنومونی درگذشتند.

تا کنون ، NCIP تنها عارضه ای است که به طور خاص با coronavirus 2019 مرتبط است. اما محققان عوارض زیر را در افرادی مشاهده کرده اند که کرونا ویروس ایجاد کرده اند:

_سندرم پریشانی حاد تنفسی (ARDS)

_ضربان قلب نامنظم (آریتمی)

_شوک قلبی عروقی

_درد شدید عضلانی (میالژی)

_خستگی

_آسیب قلبی یا حمله قلبی

چگونه می توان جلوی کورو ویروس ها را گرفت

بهترین راه برای جلوگیری از شیوع این ویروس اجتناب یا محدود کردن تماس با افرادی است که علائم این ویروس را نشان می دهند و طی 14 روز گذشته به چین سفر کرده اند.بهترین کار بعدی که می توانید انجام دهید این است که بهداشت خوبی داشته باشید تا از انتشار باکتری ها و ویروس ها جلوگیری کنید.

_دستان خود را حداقل به مدت حداقل 20 ثانیه به طور همزمان با آب گرم و صابون بشویید

_هنگام کثیف شدن دست ، صورت ، چشم ها ، بینی و دهان خود را لمس نکنید

_در صورت احساس بیماری یا علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا ، بیرون نروید

_هر وقت عطسه یا سرفه کردید ، دهان خود را با قسمت داخلی آرنج خود بپوشانید. هر نوع بافتی را که استفاده می کنید دور بزنید یا بینی خود را بلافاصله تمیز کنید

_هر شیء را که لمس می کنید خیلی تمیز نگه دارید. از وسایل ضد عفونی کننده بر روی اشیاء مانند تلفن ، رایانه ، وسایل آشپزخانه و دستگیره درب استفاده کنید

COVID-19 در مقابل SARS

این اولین بار نیست که یک coronavirus شایع می شود. شیوع مرگبار SARS در سال 2003 نیز توسط یک coronavirus ایجاد شده است.مانند ویروس 2019 ، ویروس SARS برای اولین بار در حیوانات قبل از شیوع آن در انسان یافت شد. تصور می شود ویروس SARS از منبع خفاش ها ناشی شده است و به حیوان دیگری منتقل شده و سپس به انسان منتقل می شود.

پس از انتقال به انسان ، ویروس SARS به سرعت در بین مردم گسترش یافت. آنچه COVID-19 را بسیار جالب جلوه می دهد این است که هنوز یک روش درمانی یا درمانی برای جلوگیری از شیوع سریع آن از فرد به فرد دیگر ایجاد نشده است. SARS با موفقیت در درمان رو به رو شده بود.

چشم انداز چیست؟

قبل از هر چیز وحشت نکنید. نیازی نیست ماسک بپوشید یا قرنطینه شوید ، مگر اینکه به شما مبتلا به این بیماری باشید. رعایت دستورالعمل های بهداشتی ساده ممکن است به شما در جلوگیری از ایجاد این ویروس و سایر ویروس ها کمک کند. احتمالاً ترسناک به نظر می رسد وقتی اخبار مرگ و میر جدید ، قرنطینه ها و ممنوعیت سفر را می خوانید. اما در حقیقت کرونا بسیار کمتر و شایع تر از شرایط ویروسهای تهدیدآمیز مانند آنفولانزا است.

ادامه مطلب
سرطان و رژیم درمانی
سلامت

سرطان و رژیم درمانی

توسط امیربهادر بهاری در 20 تير 1398

غذا تامین کننده انرژی بدن است و احساس سلامت و سرحالی را به شما می دهد.عموما وقتی فرد با یک بیماری جدی مثل سرطان روبروست، آخرین چیزی که به ذهنش خطور می کند داشتن یک رژیم غذایی مناسب است. در حالی که غذا تاثیر مستقیم بر سلامتی دارد و به نوعی دارو محسوب می شود.

در این مقاله چند ماده غذایی که بهترین غذا برای بیماران سرطانی است، را معرفی میکنیم.

گوجه فرنگی و فرآورده های آن

گوجه فرنگی و فراورده های آن مانند رب و سس گوجه فرنگی سرشار از ویتامین C است و مناسب ترین غذا برای بیماران سرطانی می باشد. البته بعد از شیمی درمانی برای اکثر بیماران مزه غذاها خوشایند نیست. بهترین کار این است که گوجه های خرد شده را در قابلمه ای به آرامی و بدون هیچ ادویه ای پخته و بعد از آن که قوام گرفت، پوست گوجه ها را جدا کنید. در نهایت کمی نمک، روغن زیتون و میزان کمی زردچوبه اضافه نمایید. افرادی که زخم دهان یا گلو دارند بهتر است از خوردن گوجه فرنگی خودداری کنند.

ماهی های چرب

ماهی هایی مثل تن ( منظور قوطی نیست بلکه ماهی به نام تن است که از آن تن ماهی تهیه می شود)، سالمون و ساردین ماهیانی هستند که میزان چربی ماهی یا همان امگا ۳  در آن ها زیاد است.پروتئین ماهی منبع تغزیه فوق العاده و ضد خستگی برای بیماران سرطانی است. امگا3 و ویتامین B12 موجود در ماهی باعث تقویت و ایجاد سلول های قرمز خون و ویتامین D سلامت استخوان ها را تضمین می کند. مصرف این ماهی ها حداقل 3بار در هفته بسیار عالی است.

دانه های روغنی

در بیماران سرطانی معمولا اشتها کم است، به همین دلیل نمی توانند غذا به اندازه کافی بخورند. انرژی و قوت چندانی ندارند و زود خسته می شوند. آجیل سرشار از انواع ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب مفید است که می تواند شامل دانه های تخمه های کدو، آفتاب گردان، هندوانه، پسته، بادام هندی، گردو و فندق باشد.

اگر خوردن این دانه ها برای شخص مشکل است می توانید یک قاشق غذاخوری کره فندق به او بدهید.

محصولات لبنی

کلسیم، ویتامین D و پروتئین موجود در لبنیات باعث سلامت استخوان ها در بیمار سرطانی می شود. پس به این گروه از مواد غذایی هم باید توجه ویژه ای شود. شیر و ماست باعث افزایش باکتری های مفید و از بین رفتن باکتری های مضر دستگاه گوارش می شود. با توجه به ضعیف شدن سیستم ایمنی با انجام شیمی درمانی، این دو ماده در تقویت قوای بدن و برگشت سلامت نقش موثری دارد. در صورتی که فرد گیاه خوار است یا مزه آن ها را دوست ندارد می توانید از آب پرتقال و شیر غنی شده با ویتامین D و کلسیم استفاده کنید. شیرسویا هم جایگزین خوبی است.

گوشت پرندگان

گوشت جوجه، سینه مرغ و بوقلمون ، بلدرچین از منابع خوب پروتئین حیوانی و کم چرب است. این گوشت ها ساده و هضم آن ها چه به صورت پخته چه کبابی برای شخص راحت است. بیماران سرطانی معمولا به دلیل شیمی درمانی و داروهایی که استفاده می کنند معده حساسی دارند. از گوشت قرمز که باعث التهاب می شود و هضم آن سنگین است به هیچ وجه استفاده نکنید.

سبزیجات

سبزیجات سبزبرگ بخصوص آن هایی که برگ های بزرگ تری دارند مثل اسفناج، کاهو، شاهی حاوی مقدار زیادی کلسیم و آهن است. آهن باعث تقویت گلبول های قرمز و کلسیم باعث قوی شدن استخوان ها می شود. منیزیم نیز یکی از مواد ضروری است که باید به بدن بیمار مبتلا به سرطان برسد.

حبوبات

حبوبات منبع خوبی برای پروتئین محسوب می شود از بهترین غذاها برای بیماران سرطانی می باشد. به همین دلیل باید در رژیم غذایی بیماران سرطانی به منظور جلوگیری از خستگی گنجانده شود. برای مصرف نیز آن ها را از شب قبل خیسانده و آب آن را دور بریزید و با کمی نمک بگذارید به خوبی بپزد.

 

 با خوندن کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید، یاد میگیرید که چطوری بدون رفتن به همایش های پرهزینه، زندگیتون رو تغییر بدید، به هدفتون برسید ، موفق بشید واز نتایجی که بدست میارید شگفت زده میشید. این کتاب بر خلاف کتابهای روانشناسی دیگه، خیلی ساده و روان نوشته شده و در پایان هر فصل تمرینات عملی داره که این تمرینات، ماندگاری مطالب رو در ذهن خواننده چندین برابر بیشتر میکنه و باعث ایجاد روحیه عملگرایی میشه.جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب می توانید به سایت کتاب به آدرس www.donotplease.ir مراجعه کنید.

 

♦ برای دانلود مجموعه اپلیکیشن های اندروید قاب موفقیت که شامل کتاب صوتی و متنی لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید نیز می باشد، اینجا کلیک کنید.

♦ برای سفارش کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید، همین الان عدد 1 به شماره 3000181819 پیامک کنید و بعد از دریافت کتاب درب منزل، هزینه رو به مامور پست پرداخت کنید. قیمت کتاب 48.000 تومان و قیمت دفتر لاکپشت 16.000 است.

♦ برای دیدن نظرات بزرگترین روانشناسان کشور درباره کتاب روی اینجا کلیک کنید.

♦ پیج اینستـاگرام قاب موفقیت با تولید مطالب بسیار مفید و جذاب، هوشمندانـه افکار و دیدگاه شما را به مرور زمان تغییر داده و ضمیر نـاخود آگـاه شمـا را به سمت موفقیت هدایت خواهد کرد.می تونید پیج اینستاگرام قاب موفقیت رو از اینجا و کانال تلگرام کتاب رو از اینجا دنبال کنید.

♦ همیشه قدم اول سخته، ما قدم اول رو کنارتیم.

ادامه مطلب
تالاسمی در کودکان
سلامت

تالاسمی در کودکان

توسط امیربهادر بهاری در 19 تير 1398

تالاسمی چیست؟

تالاسمی نوعی کم خونی ارثی و ژنتیکی است که به خاطر مشکل در شکل گیری زنجیره های پروتئینی هموگلوبین (ماده اصلی داخل سلولهای قرمز خون) ایجاد می شود.

در کل دو نوع تالاسمی وجود دارد:

  1. تالاسمی ماژور اختلال خطرناکی است که‌در صورت عدم درمان موجب کندی رشد و تغییر شکل جمجمه می شود.
  2. تالاسمی مینور معمولا هیچگونه علائمی را سبب نمی شود.

علت تالاسمی چیست؟

کودکی که ژن معیوب را از هر دو والدین خود به‌ ارث ببرد، به تالاسمی ماژور مبتلا میشود و سلول های قرمز خون کوچک و ظریف می شوند و به‌آسانی در‌هم می شکنند، که منجر به‌ کم خونی شدید می شود.

اگر ژن معیوب فقط از یکی از والدین به ارث برسد ، نتیجه ی آن تالاسمی مینور خواهد بود و سلول های قرمز نیز اندکی کوچک تر از حالت عادی خواهند بود.

علائم تالاسمی را بدانید:

علائم تالاسمی در کودکان، از نوازادی دیده میشود و کاملا مشابه کم خونی عادی است.

1. رنگ پریدگی پوست

2. خستگی مزمن

3. تنگی نفس

اگر کودک شما علائم کم خونی را دارد، لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان تالاسمی چیست؟

تالاسمی مینور نیازی به درمان ندارد و با خوردن مواد مغذی میتوان این کم خونی را جبران کرد.

درمان تالاسمی ماژور نیز بدین صورت است که از چند ماهگی به نوزاد ماهیانه خون تزریق میشود. این تزریق خون مداوم قلب و کبد و سایر اعضای داخلی را مملوء از آهن میکند و موجب آسیب این اعضا میشود. البته این مشکل را میتوان با تزریق منظم "دسفریوکسامین" رفع کرد.

چگونه میتوان از تالاسمی پیشگیری کرد؟

اگر مشکوک به ابتلا به تالاسمی (ماژور یا مینور) هستید و قصد دارید فرزندی داشته باشید، لازم است به مراکز تخصصی مراجعه کرده و آزمایش دهید. مشاوره ژنتیکی داشته باشید تا از داشتن کودک مبتلا به تالاسمی جلوگیری کنید.

عوارض تالاسمی ماژور

انباشتگی آهن اغلب موجب صدمه به‌ غدد درون ریز شده و باعث اختلال کار هیپوفیز، هیپوگنادیسم، دیابت، کم کاری تیروئید و پاراتیروئید میشود. یکی از شایع ترین عوارض دیده شده ‌در‌ بیماران مبتلا به تالاسمی کم کاری تیروئید می باشد.

آینده ی کودکان مبتلا به تالاسمی

کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور در صورتی که تزریق خون و دسفریوکسامین به‌ طور منظم به‌آنها انجام شود، چشم انداز خوبی برای رشد و تکامل عادی دارند و بسیاری از آنها تا میانسالی ادامه حیات می دهند.

 

 با خوندن کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید، یاد میگیرید که چطوری بدون رفتن به همایش های پرهزینه، زندگیتون رو تغییر بدید، به هدفتون برسید ، موفق بشید واز نتایجی که بدست میارید شگفت زده میشید. این کتاب بر خلاف کتابهای روانشناسی دیگه، خیلی ساده و روان نوشته شده و در پایان هر فصل تمرینات عملی داره که این تمرینات، ماندگاری مطالب رو در ذهن خواننده چندین برابر بیشتر میکنه و باعث ایجاد روحیه عملگرایی میشه.جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب می توانید به سایت کتاب به آدرس www.donotplease.ir مراجعه کنید.

 

♦ برای دانلود مجموعه اپلیکیشن های اندروید قاب موفقیت که شامل کتاب صوتی و متنی لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید نیز می باشد، اینجا کلیک کنید.

♦ برای سفارش کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید، همین الان عدد 1 به شماره 3000181819 پیامک کنید و بعد از دریافت کتاب درب منزل، هزینه رو به مامور پست پرداخت کنید. قیمت کتاب 48.000 تومان و قیمت دفتر لاکپشت 16.000 است.

♦ برای دیدن نظرات بزرگترین روانشناسان کشور درباره کتاب روی اینجا کلیک کنید.

♦ پیج اینستـاگرام قاب موفقیت با تولید مطالب بسیار مفید و جذاب، هوشمندانـه افکار و دیدگاه شما را به مرور زمان تغییر داده و ضمیر نـاخود آگـاه شمـا را به سمت موفقیت هدایت خواهد کرد.می تونید پیج اینستاگرام قاب موفقیت رو از اینجا و کانال تلگرام کتاب رو از اینجا دنبال کنید.

♦ همیشه قدم اول سخته، ما قدم اول رو کنارتیم.

 

ادامه مطلب
عوارض بوتاکس
سلامت

عوارض بوتاکس

توسط امیربهادر بهاری در 16 تير 1398

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یا سم بوتولیسم ماده ای است که تزریق مقدار کمی از آن در ماهیچه موجب کاهش فعالیت آن ماهیچه شده و خطوط ناشی از پرکاری عضلات صورت را از بین برده و پوست را جوان و شاداب می کند.

این روش برای رفع خط اخم و خنده، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ها و خطوط  افقی روی پیشانی و اطراف لب مورد استفاده قرار می گیرد و در سراسر جهان به عنوان یک روش موثر در جوان سازی مورد استقبال است. معمولا اثرات بوتاکس بین 3 تا 6 ماه به جای می ماند و بعد از این دوره نیاز به تزریق مجدد است. دوره درمان بوتاکس بسیار کوتاه است و نتایج آن بلافاصله بر چهره شما آشکار می شود و می توانید بلافاصله به فعالیت های روزانه خود بپردازید.

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟

تزریق بوتاکس به جز ضعف عضلات ناحیه تزریق عارضه جدی ای به دنبال ندارد، در برخی افراد ممکن است موجب بروز سر درد شود که معمولا موقت است. تزریق بوتاکس برای افرادی که دارای بیماری ضعف عصب و عضله هستند و یا افراد باردار و شیرده ممنوع است. تزریق بوتاکس در برخی افراد سبب کاهش و یا قطع سردرد های میگرنی می شود.

تاثیر بوتاکس بر چهره چطور است؟

بوتاکس با شل کردن و از کار انداختن عضلات سبب از بین رفتن چروک های دینامیکی صورت می شود اما برای درمان چروک های عمیق می توان از درمان های جایگزین مثل تزریق ژل یا فیلر استفاده کرد.

در صورت تمایل به استفاده از روش بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک های روی پوست خود بهتر است قبل از هرگونه اقدام با متخصص پوست مشورت و با تجویز پزشک اقدام کنید. همچنین بهتر است تزریق بوتاکس توسط فرد متخصص و زیر نظر پزشک انجام شود.

 

 با خوندن کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید، یاد میگیرید که چطوری بدون رفتن به همایش های پرهزینه، زندگیتون رو تغییر بدید، به هدفتون برسید ، موفق بشید واز نتایجی که بدست میارید شگفت زده میشید. این کتاب بر خلاف کتابهای روانشناسی دیگه، خیلی ساده و روان نوشته شده و در پایان هر فصل تمرینات عملی داره که این تمرینات، ماندگاری مطالب رو در ذهن خواننده چندین برابر بیشتر میکنه و باعث ایجاد روحیه عملگرایی میشه.جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب می توانید به سایت کتاب به آدرس www.donotplease.ir مراجعه کنید.

 

♦ برای دانلود مجموعه اپلیکیشن های اندروید قاب موفقیت که شامل کتاب صوتی و متنی لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید نیز می باشد، اینجا کلیک کنید.

♦ برای سفارش کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید، همین الان عدد 1 به شماره 3000181819 پیامک کنید و بعد از دریافت کتاب درب منزل، هزینه رو به مامور پست پرداخت کنید. قیمت کتاب 48.000 تومان و قیمت دفتر لاکپشت 16.000 است.

♦ برای دیدن نظرات بزرگترین روانشناسان کشور درباره کتاب روی اینجا کلیک کنید.

♦ پیج اینستـاگرام قاب موفقیت با تولید مطالب بسیار مفید و جذاب، هوشمندانـه افکار و دیدگاه شما را به مرور زمان تغییر داده و ضمیر نـاخود آگـاه شمـا را به سمت موفقیت هدایت خواهد کرد.می تونید پیج اینستاگرام قاب موفقیت رو از اینجا و کانال تلگرام کتاب رو از اینجا دنبال کنید.

♦ همیشه قدم اول سخته، ما قدم اول رو کنارتیم.

ادامه مطلب
آشنایی با بیماری اوتیسم
سلامت

آشنایی با بیماری اوتیسم

توسط امیربهادر بهاری در 21 خرداد 1398

اوتیسم مجموعه ای از اختلالات عصبی- رفتاری است که بر تعاملات اجتماعی، رشد کلامی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد و آنها را تکراری و سخت می کند، گستردگی علائم این بیماری سبب شده تا نام این بیماری را اختلال طیف اوتیسم (ASD) نامگذاری کنند.

شدت این بیماری در افراد مبتلا متفاوت است. در برخی از مبتلایان ممکن است این بیماری تنها یک نقص ساده باشد وبرخی بیماران با ناتوانی شدید رو به رو هستند. مبتلایان به اوتیسم دارای اختلال ارتباطی هستند و قادر به درک احساسات سایرین نیستند و همینطور در ابراز احساسات خود با استفاده از کلمات و حالات رفتاری  مشکل شدید دارند.

اگر کودک مبتلا به اوتیسم دارای درجه حساسیت بالا باشد ممکن است در مواجهه با صداها و بوها و یا دیدن مناظر عادی واکنشی غیر طبیعی نشان دهد یا دچار مشکل جدی شود. از اختلالات مبتلایان به اوتیسم  می توان به حرکات بدنی تکراری و تقلیدی، وابستگی شدید به اشیا و واکنش غیر طبیعی به افراد، عدم توانایی در تطبیق با تغییرات، وجود اختلالات شناختی و در برخی موارد بی توجهی به افراد و اشیاء اشاره کرد. در برخی مبتلایان امکان بروز تشنج شدید بویژه در دوران بلوغ نیز وجود دارد.

برخی از مبتلایان به اوتیسم ممکن است علیرغم وجود اختلالات ارتباطی دارای مهارت های دیگری باشند مثل حفظ کردن مطالب، طراحی، ساخت موسیقی و ریاضیات و سایر علوم پیچیده.

شروع بیماری اوتیسم

بروز علائم این بیماری معمولا در سه سال اول زندگی رخ می دهد. برخی کودکان از بدو تولد با این بیماری روبه رو هستند و برخی دیگر از 18 تا36 ماهگی به یکباره با علائم اوتیسم مواجه می شوند. البته باید توجه داشت که علائم اوتیسم در برخی بیماران تا قبل از حضور در جامعه پنهان می ماند. شیوع بیماری اوتیسم در پسران چهار برابر بیشتر از دختران است و عوامل محیطی و اجتماعی تاثیری در ابتلا و پیشرفت این بیماری ندارند.

عوامل بروز بیماری اوتیسم

بروز بیماری اوتیسم به سابقه خانوادگی برمی گردد و عامل آن ترکیب خاصی از ژن ها در فرد مبتلا است. عواملی مثل سن بالای والدین، مصرف داروهای دیابت، چاقی مفرط و مصرف مسکن ها در دوره بارداری احتمال بروز بیماری اوتیسم را افزایش می دهد.

برخی از محققان بیماری اوتیسم را به دلیل یک اختلال متابولیک مادرزادی ناشی از نبود یک آنزیم و سرخجه و برخی دیگرآن را به دلیل وجود اختلالاتی در قسمت هایی از مغز می دانند که عهده دار تفسیر پیام های دریافتی از اندام های حسی و پردازش گفتار است می دانند. به هر حال علت دقیق بروز این بیماری مشخص نیست و شواهدی مبنی بر دخالت واکسیناسیون و یا تاثیر محیط روانی اطراف کودک در بروز بیماری اوتیسم وجود ندارد.

اوتیسم تنها یکی از اختلالات بیماری طیف اوتیسم است، سایر اختلالات ارتباطی شناخته شده در طیف بیماری اوتیسم عبارتند از:

اختلال درخودماندگی

در خود ماندگی، اختلال در برقراری اارتباط و تعاملات و بازی های تخیلی دراست که در کودکان زیر 3 سال بروز پیدا می کند.

سندرم اسپرگر (Asperger)

مبتلایان به این بیماری مانند کودکان مبتلا به اوتیسم در برقراری ارتباطات اجتماعی با مشکل رو به رو هستند اما مشکل زبانی ندارند و میانگین هوش بالاتری نسبت به کودکان نرمال دارند.

اختلال فراگیر رشد (PDD یا اوتیسم آتیپیک)

این اختلال یک دسته‌ی عمومی و فراگیر برای کودکانی است که برخی از رفتارهای اوتیسمی را نشان می‌دهند، اما در سایر دسته‌ها قرار نمی‌گیرند.

اختلال فروپاشی دوران کودکی

این اختلال بسیار نادر است و در آن کودکان تا دو سال اول زندگی خود زندگی نرمالی دارند و عد از آن بخش بسیار زیادی از مهارت های ارتباطی خود را از دست می دهند.

درمان بیماری اوتیسم

تا کنون درمان قطعی برای بیماری اوتیسم کشف نشدهه است اما با حمایت و افزایش آگاهی عمومی می توان علائم این بیماری را مدیریت کرد. همچنین با رعایت چند نکته در زمینه تغذیه می توان تا حدودی علائم این بیماری را مدیریت کرد.

نکاتی در رابطه با کاهش علائم در مبتلایان به طیف اوتیسم

 1. استفاده از مکمل های منیزیم

کمبود منیزیم علائمی شبیه به الگوهای رفتاری کودکان اوتیسمی را به همراه دارد. بنابراین مصرف روزانه منیزیم سبب کاهش علائمی مانند: تردید، دندان قروچه، اضطراب، عدم توجه و تمرکز است.

2. استفاده از روغن ماهی

امگا3 سبب بالارفتن تعاملات اجتماعی در افراد مبتلا به اوتیسم و همچنین کاهش رفتارهای آشفته و بیش فعالانه می شود روغن ماهی در دسترس ترین ماده حاوی امگا3 است.

3. مصرف ملاتونین

ملاتوین آرام بخشی است که به رفع اختلال خواب در مبتلایان به اوتیسم کمک می کند و امکان افزایش مهارت های اجتماعی و ارتباطی را افزایش می دهد.

۴. مصرف خوراکی های حاوی مواد پروبیوتیک

حفظ سلامت روده ارتباط مستقیمی با کنترل علائم اوتیسم دارد. بهترین درمان برای مشکلات دستگاه گوارش و روده مصرف پروبیوتیک ها است. مواد حاوی پروبیوتیک ها سبب افرزایش باکتری های مفید در روده و کاهش عفونت در روده ها می شود. بهترین و در دسترسس ترین منبع برای پروبیوتیک مصرف ماست است.

5. حذف قند و گلوتن از رژیم غذایی

برخی از محققان حذف قند و گلوتن را درمانی برای بیماری اوتیسم می دانند و این احتمال را می دهند که با حذف این دو فتار اوتیستیک کاهش و به سوی رفتار طبیعی سوق پیدا کند.

۶. قرار نگرفتن در معرض باکتری و انگل

بسیاری از علائم اوتیسم در شرایطی که کودک در معرض باکتری ها قرار می گیرد ایجاد می شود، بنابراین محافظت ز کودکان در برابر باکتری ها و انگل های خطرناک در جلوگیری از پیشرفت اوتیسم تاثیر به سزایی دارد.

 ۷. مصرف ویتامین D

پایین بودن سطح ویتامین  در زنان باردار احتمال ابتلا به اوتیسم را در نوزادان افزایش می دهد و ممکن است منجر به بروز سندروم سوراخ شدن روده شود که از علائم بروز حالت بحرانی پیشرفت اوتیسم است.

8. مصرف ویتامین C

وجود ویتامین  در بدن، به افزایش کلاژن، فعالیت آنتی‌اکسیدانی، عملکرد شناختی و ترمیم سلولی و سلامت بدن کمک می‌کند و می‌تواند علائم و حساسیت‌های افراد اوتیست را بهبود بخشیده و امکان ابتلا به بیماری اسکوروی را در این افراد کاهش دهد.

۹. استفاده از زردچوبه

زردچوبه، با خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خود می‌تواند به طرز قابل توجهی سلامت روده را افزایش داده و ورود مناسب ماده مغذی به بدن را تضمین کند و بسیاری از علائم اختلالات گوارشی را در مبتلایان به اوتیسم کاهش می دهد.

 

 با خوندن کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید، یاد میگیرید که چطوری بدون رفتن به همایش های پرهزینه، زندگیتون رو تغییر بدید، به هدفتون برسید ، موفق بشید واز نتایجی که بدست میارید شگفت زده میشید. این کتاب بر خلاف کتابهای روانشناسی دیگه، خیلی ساده و روان نوشته شده و در پایان هر فصل تمرینات عملی داره که این تمرینات، ماندگاری مطالب رو در ذهن خواننده چندین برابر بیشتر میکنه و باعث ایجاد روحیه عملگرایی میشه.جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب می توانید به سایت کتاب به آدرس www.donotplease.ir مراجعه کنید.

 

♦ برای دانلود مجموعه اپلیکیشن های اندروید قاب موفقیت که شامل کتاب صوتی و متنی لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید نیز می باشد، اینجا کلیک کنید.

♦ برای سفارش کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید، همین الان عدد 1 به شماره 3000181819 پیامک کنید و بعد از دریافت کتاب درب منزل، هزینه رو به مامور پست پرداخت کنید. قیمت کتاب 48.000 تومان و قیمت دفتر لاکپشت 16.000 است.

♦ برای دیدن نظرات بزرگترین روانشناسان کشور درباره کتاب روی اینجا کلیک کنید.

♦ پیج اینستـاگرام قاب موفقیت با تولید مطالب بسیار مفید و جذاب، هوشمندانـه افکار و دیدگاه شما را به مرور زمان تغییر داده و ضمیر نـاخود آگـاه شمـا را به سمت موفقیت هدایت خواهد کرد.می تونید پیج اینستاگرام قاب موفقیت رو از اینجا و کانال تلگرام کتاب رو از اینجا دنبال کنید.

♦ همیشه قدم اول سخته، ما قدم اول رو کنارتیم.

 

ادامه مطلب
اختلال بینایی در کودکان
سلامت

اختلال بینایی در کودکان

توسط امیربهادر بهاری در 14 خرداد 1398

مشاهده هر کدام از علائم زیر می تواند نشانه ای از ضعف بینایی در کودک شما باشد، بنا براین چنانچه هرکدام از این علائم را در فرزند خود مشاهده کردید با مراجعه به متخصص چشم پزشک از خطرات جدی که چشمان کودک شما را تهدید می کند پیشگیری کنید.

ـ یکی از نشانه های ضعف بینایی در کودکان، نزدیک کردن اجسام به چشمان برای دیدن آنها است.

ـ بی توجهی به اشیا و بی علاقه گی به دیدن آنها می تواند یکی از نشانه های اختلال در بینایی کودکان تلقی شود.

ـ عدم تمایل کودک به برقراری ارتباط چشم در چشم با دیگران می تواند از نشانه های اختلال شدید در بینایی کودک باشد.

ـ در صورتی که کودک برای دیدن اجسام فاصله خود را با آنها کاهش می دهد یا برای دیدن خم می شود می تواند هشداری برای وجود ضعف در بینایی باشد.

ـ در صورتی که کودک شما برای دیدن اجسام سر خود را کج می کند و این عادت مداوم اوست می توان این علامت را نشانه ضعف در بینایی تلقی کرد.

ـ علاقه در نوزادان و نونهالان به اجسام نورانی مثل لامپ می تواند نشانه ای از ضعف بینایی باشد.

ـ در صورتی که کودک شما به نور آفتاب یا لامپ حساسیت شدید نشان می دهد می تواند نشانه ای از اختلال در بینایی باشد.

ـ در صورتی که کودک در هنگام به بالا یا پایین یا به سمت چپ و راست یک جسم نگاه کند تا آن را ببیند می تواند نشانه ای ازاختلال در بینایی باشد.

ـ اگر کودک شما هنگام راه رفتن به اشیا برخورد می کند می تواند نشانه ای از ضعف در بینایی باشد.

 

 با خوندن کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید، یاد میگیرید که چطوری بدون رفتن به همایش های پرهزینه، زندگیتون رو تغییر بدید، به هدفتون برسید ، موفق بشید واز نتایجی که بدست میارید شگفت زده میشید. این کتاب بر خلاف کتابهای روانشناسی دیگه، خیلی ساده و روان نوشته شده و در پایان هر فصل تمرینات عملی داره که این تمرینات، ماندگاری مطالب رو در ذهن خواننده چندین برابر بیشتر میکنه و باعث ایجاد روحیه عملگرایی میشه.جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب می توانید به سایت کتاب به آدرس www.donotplease.ir مراجعه کنید.

 

♦ برای دانلود مجموعه اپلیکیشن های اندروید قاب موفقیت که شامل کتاب صوتی و متنی لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید نیز می باشد، اینجا کلیک کنید.

♦ برای سفارش کتاب لطفا جلوی موفقیت خود را نگیرید، همین الان عدد 1 به شماره 3000181819 پیامک کنید و بعد از دریافت کتاب درب منزل، هزینه رو به مامور پست پرداخت کنید. قیمت کتاب 48.000 تومان و قیمت دفتر لاکپشت 16.000 است.

♦ برای دیدن نظرات بزرگترین روانشناسان کشور درباره کتاب روی اینجا کلیک کنید.

♦ پیج اینستـاگرام قاب موفقیت با تولید مطالب بسیار مفید و جذاب، هوشمندانـه افکار و دیدگاه شما را به مرور زمان تغییر داده و ضمیر نـاخود آگـاه شمـا را به سمت موفقیت هدایت خواهد کرد.می تونید پیج اینستاگرام قاب موفقیت رو از اینجا و کانال تلگرام کتاب رو از اینجا دنبال کنید.

♦ همیشه قدم اول سخته، ما قدم اول رو کنارتیم.

ادامه مطلب
تالاسمی در کودکان!
سلامت

تالاسمی در کودکان!

توسط امیربهادر بهاری در 4 مهر 1397

تالاسمی نوعی کم خونی ارثی و ژنتیکی است که به خاطر مشکل در شکل گیری زنجیره های پروتئینی هموگلوبین (ماده اصلی داخل سلولهای قرمز خون) ایجاد می شود.

در کل دو نوع تالاسمی وجود دارد:

  1. تالاسمی ماژور اختلال خطرناکی است که‌در صورت عدم درمان موجب کندی رشد و تغییر شکل جمجمه می شود.
  2. تالاسمی مینور معمولا هیچگونه علائمی را سبب نمی شود.

علت تالاسمی چیست؟

کودکی که ژن معیوب را از هر دو والدین خود به‌ ارث ببرد، به تالاسمی ماژور مبتلا میشود و سلول های قرمز خون کوچک و ظریف می شوند و به‌آسانی در‌هم می شکنند، که منجر به‌ کم خونی شدید می شود.

اگر ژن معیوب فقط از یکی از والدین به ارث برسد ، نتیجه ی آن تالاسمی مینور خواهد بود و سلول های قرمز نیز اندکی کوچک تر از حالت عادی خواهند بود.

علائم تالاسمی را بدانید:

علائم تالاسمی در کودکان، از نوازادی دیده میشود و کاملا مشابه کم خونی عادی است.

1. رنگ پریدگی پوست

2. خستگی مزمن

3. تنگی نفس

اگر کودک شما علائم کم خونی را دارد، لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان تالاسمی چیست؟

تالاسمی مینور نیازی به درمان ندارد و با خوردن مواد مغذی میتوان این کم خونی را جبران کرد.

درمان تالاسمی ماژور نیز بدین صورت است که از چند ماهگی به نوزاد ماهیانه خون تزریق میشود. این تزریق خون مداوم قلب و کبد و سایر اعضای داخلی را مملوء از آهن میکند و موجب آسیب این اعضا میشود. البته این مشکل را میتوان با تزریق منظم "دسفریوکسامین" رفع کرد.

چگونه میتوان از تالاسمی پیشگیری کرد؟

اگر مشکوک به ابتلا به تالاسمی (ماژور یا مینور) هستید و قصد دارید فرزندی داشته باشید، لازم است به مراکز تخصصی مراجعه کرده و آزمایش دهید. مشاوره ژنتیکی داشته باشید تا از داشتن کودک مبتلا به تالاسمی جلوگیری کنید.

عوارض تالاسمی ماژور

انباشتگی آهن اغلب موجب صدمه به‌ غدد درون ریز شده و باعث اختلال کار هیپوفیز، هیپوگنادیسم، دیابت، کم کاری تیروئید و پاراتیروئید میشود. یکی از شایع ترین عوارض دیده شده ‌در‌ بیماران مبتلا به تالاسمی کم کاری تیروئید می باشد.

آینده ی کودکان مبتلا به تالاسمی

کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور در صورتی که تزریق خون و دسفریوکسامین به‌ طور منظم به‌آنها انجام شود، چشم انداز خوبی برای رشد و تکامل عادی دارند و بسیاری از آنها تا میانسالی ادامه حیات می دهند.

ادامه مطلب
سرطان و رژیم درمانی!
سلامت

سرطان و رژیم درمانی!

توسط امیربهادر بهاری در 3 مهر 1397

غذا تامین کننده انرژی بدن است و احساس سلامت و سرحالی را به شما می دهد.عموما وقتی فرد با یک بیماری جدی مثل سرطان روبروست، آخرین چیزی که به ذهنش خطور می کند داشتن یک رژیم غذایی مناسب است. در حالی که غذا تاثیر مستقیم بر سلامتی دارد و به نوعی دارو محسوب می شود.

در این مقاله چند ماده غذایی که بهترین غذا برای بیماران سرطانی است، را معرفی میکنیم.

گوجه فرنگی و فرآورده های آن

گوجه فرنگی و فراورده های آن مانند رب و سس گوجه فرنگی سرشار از ویتامین C است و مناسب ترین غذا برای بیماران سرطانی می باشد. البته بعد از شیمی درمانی برای اکثر بیماران مزه غذاها خوشایند نیست. بهترین کار این است که گوجه های خرد شده را در قابلمه ای به آرامی و بدون هیچ ادویه ای پخته و بعد از آن که قوام گرفت، پوست گوجه ها را جدا کنید. در نهایت کمی نمک، روغن زیتون و میزان کمی زردچوبه اضافه نمایید. افرادی که زخم دهان یا گلو دارند بهتر است از خوردن گوجه فرنگی خودداری کنند.

ماهی های چرب

ماهی هایی مثل تن ( منظور قوطی نیست بلکه ماهی به نام تن است که از آن تن ماهی تهیه می شود)، سالمون و ساردین ماهیانی هستند که میزان چربی ماهی یا همان امگا ۳  در آن ها زیاد است.پروتئین ماهی منبع تغزیه فوق العاده و ضد خستگی برای بیماران سرطانی است. امگا3 و ویتامین B12 موجود در ماهی باعث تقویت و ایجاد سلول های قرمز خون و ویتامین D سلامت استخوان ها را تضمین می کند. مصرف این ماهی ها حداقل 3بار در هفته بسیار عالی است.

دانه های روغنی

در بیماران سرطانی معمولا اشتها کم است، به همین دلیل نمی توانند غذا به اندازه کافی بخورند. انرژی و قوت چندانی ندارند و زود خسته می شوند. آجیل سرشار از انواع ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب مفید است که می تواند شامل دانه های تخمه های کدو، آفتاب گردان، هندوانه، پسته، بادام هندی، گردو و فندق باشد.

اگر خوردن این دانه ها برای شخص مشکل است می توانید یک قاشق غذاخوری کره فندق به او بدهید.

محصولات لبنی

کلسیم، ویتامین D و پروتئین موجود در لبنیات باعث سلامت استخوان ها در بیمار سرطانی می شود. پس به این گروه از مواد غذایی هم باید توجه ویژه ای شود. شیر و ماست باعث افزایش باکتری های مفید و از بین رفتن باکتری های مضر دستگاه گوارش می شود. با توجه به ضعیف شدن سیستم ایمنی با انجام شیمی درمانی، این دو ماده در تقویت قوای بدن و برگشت سلامت نقش موثری دارد. در صورتی که فرد گیاه خوار است یا مزه آن ها را دوست ندارد می توانید از آب پرتقال و شیر غنی شده با ویتامین D و کلسیم استفاده کنید. شیرسویا هم جایگزین خوبی است.

گوشت پرندگان

گوشت جوجه، سینه مرغ و بوقلمون ، بلدرچین از منابع خوب پروتئین حیوانی و کم چرب است. این گوشت ها ساده و هضم آن ها چه به صورت پخته چه کبابی برای شخص راحت است. بیماران سرطانی معمولا به دلیل شیمی درمانی و داروهایی که استفاده می کنند معده حساسی دارند. از گوشت قرمز که باعث التهاب می شود و هضم آن سنگین است به هیچ وجه استفاده نکنید.

سبزیجات

سبزیجات سبزبرگ بخصوص آن هایی که برگ های بزرگ تری دارند مثل اسفناج، کاهو، شاهی حاوی مقدار زیادی کلسیم و آهن است. آهن باعث تقویت گلبول های قرمز و کلسیم باعث قوی شدن استخوان ها می شود. منیزیم نیز یکی از مواد ضروری است که باید به بدن بیمار مبتلا به سرطان برسد.

حبوبات

حبوبات منبع خوبی برای پروتئین محسوب می شود از بهترین غذاها برای بیماران سرطانی می باشد. به همین دلیل باید در رژیم غذایی بیماران سرطانی به منظور جلوگیری از خستگی گنجانده شود. برای مصرف نیز آن ها را از شب قبل خیسانده و آب آن را دور بریزید و با کمی نمک بگذارید به خوبی بپزد.

ادامه مطلب
شناخت علائم اختلال بینایی در کودکان!
سلامت

شناخت علائم اختلال بینایی در کودکان!

توسط امیربهادر بهاری در 19 شهريور 1397

مشاهده هر کدام از علائم زیر می تواند نشانه ای از ضعف بینایی در کودک شما باشد، بنا براین چنانچه هرکدام از این علائم را در فرزند خود مشاهده کردید با مراجعه به متخصص چشم پزشک از خطرات جدی که چشمان کودک شما را تهدید می کند پیشگیری کنید.

ـ یکی از نشانه های ضعف بینایی در کودکان، نزدیک کردن اجسام به چشمان برای دیدن آنها است.

ـ بی توجهی به اشیا و بی علاقه گی به دیدن آنها می تواند یکی از نشانه های اختلال در بینایی کودکان تلقی شود.

ـ عدم تمایل کودک به برقراری ارتباط چشم در چشم با دیگران می تواند از نشانه های اختلال شدید در بینایی کودک باشد.

ـ در صورتی که کودک برای دیدن اجسام فاصله خود را با آنها کاهش می دهد یا برای دیدن خم می شود می تواند هشداری برای وجود ضعف در بینایی باشد.

ـ در صورتی که کودک شما برای دیدن اجسام سر خود را کج می کند و این عادت مداوم اوست می توان این علامت را نشانه ضعف در بینایی تلقی کرد.

ـ علاقه در نوزادان و نونهالان به اجسام نورانی مثل لامپ می تواند نشانه ای از ضعف بینایی باشد.

ـ در صورتی که کودک شما به نور آفتاب یا لامپ حساسیت شدید نشان می دهد می تواند نشانه ای از اختلال در بینایی باشد.

ـ در صورتی که کودک در هنگام به بالا یا پایین یا به سمت چپ و راست یک جسم نگاه کند تا آن را ببیند می تواند نشانه ای ازاختلال در بینایی باشد.

ـ اگر کودک شما هنگام راه رفتن به اشیا برخورد می کند می تواند نشانه ای از ضعف در بینایی باشد.

ادامه مطلب
 اوتیسم چیست؟
سلامت

اوتیسم چیست؟

توسط امیربهادر بهاری در 7 شهريور 1397

اوتیسم مجموعه ای از اختلالات عصبی- رفتاری است که بر تعاملات اجتماعی، رشد کلامی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد و آنها را تکراری و سخت می کند، گستردگی علائم این بیماری سبب شده تا نام این بیماری را اختلال طیف اوتیسم (ASD) نامگذاری کنند.

شدت این بیماری در افراد مبتلا متفاوت است. در برخی از مبتلایان ممکن است این بیماری تنها یک نقص ساده باشد وبرخی بیماران با ناتوانی شدید رو به رو هستند. مبتلایان به اوتیسم دارای اختلال ارتباطی هستند و قادر به درک احساسات سایرین نیستند و همینطور در ابراز احساسات خود با استفاده از کلمات و حالات رفتاری  مشکل شدید دارند.

اگر کودک مبتلا به اوتیسم دارای درجه حساسیت بالا باشد ممکن است در مواجهه با صداها و بوها و یا دیدن مناظر عادی واکنشی غیر طبیعی نشان دهد یا دچار مشکل جدی شود. از اختلالات مبتلایان به اوتیسم  می توان به حرکات بدنی تکراری و تقلیدی، وابستگی شدید به اشیا و واکنش غیر طبیعی به افراد، عدم توانایی در تطبیق با تغییرات، وجود اختلالات شناختی و در برخی موارد بی توجهی به افراد و اشیاء اشاره کرد. در برخی مبتلایان امکان بروز تشنج شدید بویژه در دوران بلوغ نیز وجود دارد.

برخی از مبتلایان به اوتیسم ممکن است علیرغم وجود اختلالات ارتباطی دارای مهارت های دیگری باشند مثل حفظ کردن مطالب، طراحی، ساخت موسیقی و ریاضیات و سایر علوم پیچیده.

شروع بیماری اوتیسم

بروز علائم این بیماری معمولا در سه سال اول زندگی رخ می دهد. برخی کودکان از بدو تولد با این بیماری روبه رو هستند و برخی دیگر از 18 تا36 ماهگی به یکباره با علائم اوتیسم مواجه می شوند. البته باید توجه داشت که علائم اوتیسم در برخی بیماران تا قبل از حضور در جامعه پنهان می ماند. شیوع بیماری اوتیسم در پسران چهار برابر بیشتر از دختران است و عوامل محیطی و اجتماعی تاثیری در ابتلا و پیشرفت این بیماری ندارند.

عوامل بروز بیماری اوتیسم

بروز بیماری اوتیسم به سابقه خانوادگی برمی گردد و عامل آن ترکیب خاصی از ژن ها در فرد مبتلا است. عواملی مثل سن بالای والدین، مصرف داروهای دیابت، چاقی مفرط و مصرف مسکن ها در دوره بارداری احتمال بروز بیماری اوتیسم را افزایش می دهد.

برخی از محققان بیماری اوتیسم را به دلیل یک اختلال متابولیک مادرزادی ناشی از نبود یک آنزیم و سرخجه و برخی دیگرآن را به دلیل وجود اختلالاتی در قسمت هایی از مغز می دانند که عهده دار تفسیر پیام های دریافتی از اندام های حسی و پردازش گفتار است می دانند. به هر حال علت دقیق بروز این بیماری مشخص نیست و شواهدی مبنی بر دخالت واکسیناسیون و یا تاثیر محیط روانی اطراف کودک در بروز بیماری اوتیسم وجود ندارد.

اوتیسم تنها یکی از اختلالات بیماری طیف اوتیسم است، سایر اختلالات ارتباطی شناخته شده در طیف بیماری اوتیسم عبارتند از:

اختلال درخودماندگی

در خود ماندگی، اختلال در برقراری اارتباط و تعاملات و بازی های تخیلی دراست که در کودکان زیر 3 سال بروز پیدا می کند.

سندرم اسپرگر (Asperger)

مبتلایان به این بیماری مانند کودکان مبتلا به اوتیسم در برقراری ارتباطات اجتماعی با مشکل رو به رو هستند اما مشکل زبانی ندارند و میانگین هوش بالاتری نسبت به کودکان نرمال دارند.

اختلال فراگیر رشد (PDD یا اوتیسم آتیپیک)

این اختلال یک دسته‌ی عمومی و فراگیر برای کودکانی است که برخی از رفتارهای اوتیسمی را نشان می‌دهند، اما در سایر دسته‌ها قرار نمی‌گیرند.

اختلال فروپاشی دوران کودکی

این اختلال بسیار نادر است و در آن کودکان تا دو سال اول زندگی خود زندگی نرمالی دارند و عد از آن بخش بسیار زیادی از مهارت های ارتباطی خود را از دست می دهند.

درمان بیماری اوتیسم

تا کنون درمان قطعی برای بیماری اوتیسم کشف نشدهه است اما با حمایت و افزایش آگاهی عمومی می توان علائم این بیماری را مدیریت کرد. همچنین با رعایت چند نکته در زمینه تغذیه می توان تا حدودی علائم این بیماری را مدیریت کرد.

نکاتی در رابطه با کاهش علائم در مبتلایان به طیف اوتیسم

 1. استفاده از مکمل های منیزیم

کمبود منیزیم علائمی شبیه به الگوهای رفتاری کودکان اوتیسمی را به همراه دارد. بنابراین مصرف روزانه منیزیم سبب کاهش علائمی مانند: تردید، دندان قروچه، اضطراب، عدم توجه و تمرکز است.

2. استفاده از روغن ماهی

امگا3 سبب بالارفتن تعاملات اجتماعی در افراد مبتلا به اوتیسم و همچنین کاهش رفتارهای آشفته و بیش فعالانه می شود روغن ماهی در دسترس ترین ماده حاوی امگا3 است.

3. مصرف ملاتونین

ملاتوین آرام بخشی است که به رفع اختلال خواب در مبتلایان به اوتیسم کمک می کند و امکان افزایش مهارت های اجتماعی و ارتباطی را افزایش می دهد.

۴. مصرف خوراکی های حاوی مواد پروبیوتیک

حفظ سلامت روده ارتباط مستقیمی با کنترل علائم اوتیسم دارد. بهترین درمان برای مشکلات دستگاه گوارش و روده مصرف پروبیوتیک ها است. مواد حاوی پروبیوتیک ها سبب افرزایش باکتری های مفید در روده و کاهش عفونت در روده ها می شود. بهترین و در دسترسس ترین منبع برای پروبیوتیک مصرف ماست است.

5. حذف قند و گلوتن از رژیم غذایی

برخی از محققان حذف قند و گلوتن را درمانی برای بیماری اوتیسم می دانند و این احتمال را می دهند که با حذف این دو فتار اوتیستیک کاهش و به سوی رفتار طبیعی سوق پیدا کند.

۶. قرار نگرفتن در معرض باکتری و انگل

بسیاری از علائم اوتیسم در شرایطی که کودک در معرض باکتری ها قرار می گیرد ایجاد می شود، بنابراین محافظت ز کودکان در برابر باکتری ها و انگل های خطرناک در جلوگیری از پیشرفت اوتیسم تاثیر به سزایی دارد.

 ۷. مصرف ویتامین D

پایین بودن سطح ویتامین D  در زنان باردار احتمال ابتلا به اوتیسم را در نوزادان افزایش می دهد و ممکن است منجر به بروز سندروم سوراخ شدن روده شود که از علائم بروز حالت بحرانی پیشرفت اوتیسم است.

8. مصرف ویتامین C

وجود ویتامین C  در بدن، به افزایش کلاژن، فعالیت آنتی‌اکسیدانی، عملکرد شناختی و ترمیم سلولی و سلامت بدن کمک می‌کند و می‌تواند علائم و حساسیت‌های افراد اوتیست را بهبود بخشیده و امکان ابتلا به بیماری اسکوروی را در این افراد کاهش دهد.

۹. استفاده از زردچوبه

زردچوبه، با خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خود می‌تواند به طرز قابل توجهی سلامت روده را افزایش داده و ورود مناسب ماده مغذی به بدن را تضمین کند و بسیاری از علائم اختلالات گوارشی را در مبتلایان به اوتیسم کاهش می دهد.

ادامه مطلب
  • 1 (فعلی)
  • 2
فهرست
دانلود مولتی اپلیکیشن قاب